PYTANIA I ODPOWIEDZI
Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie.
Co to jest pellet?
Pellet to rodzaj paliwa stałego. Ma on postać małych granulek najczęściej o średnicy 6 lub 8 mm. Większej średnicy pellet wykorzystywany jest raczej w wyłącznie w energetyce zawodowej. Pellet produkowany z biomasy dzielimy na pellet drzewny i pellet agro. Pellet drzewny wytwarza się z suchych trocin lub wiórów, stanowiących pozostałość przemysłu drzewnego. Pellet agro powstaje ze słomy, odpadów zbożowych, owocowych itp. Pellet agro z uwagi na dużą zawartość popiołu spalany jest w elektrowniach i elektrociepłowniach. W kotłowniach przydomowych lub w firmowych wykorzystuje się pellet drzewny. Podawany jest on automatycznie do komory spalania z zasobnika, co wpływa na komfort i oszczędność czasu.
Jak powstaje pellet?
Pellet powstaje przez wprasownie materiału w matrycę posiadającą otwory o odpowiednim sprężu. Na przytwierdzone do matrycy rolki spada materiał np. trociny. Rolki ściśle dociśnięte do matrycy kręcą się wokół własnej osi, wprasowując materiał w matrycę. Rolki wprawiane są w ruch przez kręcącą się również wokół własnej osi matrycy, do której tak dolegają. Siła tarcia powoduje powstanie bardzo wysokiej temperatury, powyżej 200 stopni Celsjusza. Pod wpływem tej temperatury lignina zawarta w materiale drzewnym skleja granulki kształtujące się podczas przeciskania materiału przez matrycę. Tak ukształtowany granulat nazywamy pelletem.
Jaki jest koszt opalania pelletem drzewnym?
Bardzo często otrzymujemy pytania typu ile pelletu na sezon lub ile pelletu na rok trzeba liczyć na ogrzanie domu? Również na różnych forach często pojawiają się pytania typu: ile spalacie pelletu? Odpowiedź jest dość trudna. Wiele zależy od powierzchni budynku, ilości i przepuszczalności okien, technologii ocieplenia budynku oraz instalacji grzewczej.Przyjmując uśrednione zużycie pelletu na sezon, na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego, przyjmuje się na poziomie 4 – 6 ton. To średnie zużycie pomijając tak istotne czynniki jak powierzchnia, termoizolację budynku itp. Przynajmniej wśród naszych klientów posiadających domy wolnostojące lub bliźniaki, w tym przedziale mieści się zdecydowana większość.
Czy kominek na pellet to dobre rozwiązanie?
Kominek na pellet to sposób ogrzewania, który w ostatnich latach bardzo dynamicznie zyskuje popularność. Jakie są podstawowe zalety? 3 najważniejsze zalety to: 1) automatyczne dozowanie paliwa i możliwość nastawienia temperatury na daną porę dnia; 2) kominki wyposażone są w żarnik, który ma na celu zainicjowanie ognia, nie trzeba zatem rozpalać ręcznie; 3) Spalany pellet pozostawia znikome ilości popiołu, więc unikamy sytuacji problematycznych, pojawiających się np. przy kominkach tradycyjnych, z których trzeba usuwać niedopalone fragmenty drewna. Kominki na pellet posiadają takie funkcje jak ogrzewania pomieszczeń, rozprowadzania ciepła i ogrzewania wody.
Czy palenie pelletem w zwykłym piecu jest możliwe? Co musi zawierać piec na pellet?
Pellet spala się w instalacjach posiadających automatyczny system podawania (podajnik ślimakowy lub tłokowy), zasobnik, który umożliwi stabilne zaciąganie paliwa i podawanie go do komory spalania. W tradycyjnych kotłach węglowych jest możliwość spalania pelletu, ale po pewnych przeróbkach. Trzeba zamontować palnik na pellet, zainstalować podajnik i połączyć go z zasobnikiem na pellet. Takie przeróbki starszych kotłów są dość powszechne i fachowcy montują te elementy dość sprawnie.