Popraw spalanie pelletu na dobę
Z pewnością, zdecydowana większość użytkowników pelletu prędzej, czy później zadaje sobie pytania typu: czy spalanie pelletu na dobę w moim kotle jest prawidłowe? Ile pelletu na dobę powinno starczyć? Jak zmniejszyć zużycie pelletu?
Jeśli też zadajesz sobie takie pytania, to chcę Cię uspokoić – są one bardzo częste. I pewnie to dobrze, bo jeśli je zadajesz, to oznacza, że chcesz być świadomym użytkownikiem lub użytkowniczką pelletu. Podchodzisz do kwestii grzewczych racjonalnie.
Niestety odpowiedź na te pytania nie jest zbyt łatwa. Sprawę komplikują czynniki, które w istotny sposób wpływają na zużycie pelletu na dobę. Czynniki te, bardzo różnią jedną instalację grzewczą na pellet od drugiej. Dlatego w niniejszym artykule znajdziesz wskazówki, które odnoszą się do średniej wielkości instalacji, w średniej wielkości domu. Wykorzystywanej w najbardziej typowy sposób, przez przeciętną rodzinę. To ważne, ponieważ inne są potrzeby rodziny 2, 4, 6 osobowej. Życie zawodowe, ilość czasu spędzanego w domu, ilość zużywanej ciepłej wody na dobę, mają znaczenie w tych rozważaniach. Oczywiście wielkość domu, technologia ocieplenia, szczelność okien i wiele innych parametrów budynku oraz lokalizacji jego usytuowania, również mają istotne znaczenie. Na potrzeby niniejszego tekstu załóżmy, że omawiamy sytuację następującą:
– dom wolnostojący około 200 m2;
– dom ocieplony (również dach), okna szczelne, plastikowe trzyszybowe;
– w domu mieszka rodzina czteroosobowa;
– kocioł grzewczy – typowy na pellet;
– kocioł ogrzewa zarówno dom, jak i ciepłą wodę;
– woda podgrzewana jest w bojlerze – około 120 – 150 litrów pojemności.
Spalanie pelletu na dobę
Jeśli chcesz w miarę pewne określić spalanie pelletu na dobę, wsyp określoną ilość pelletu do zasobnika i obserwuj na ile dni / godzin starczy. Oczywiste? Tak, ale zwracam Twoją uwagę, by uśrednić spalanie pelletu na dobę na podstawie kilku dni podobnych do siebie pod względem sposobu funkcjonowania domowników. Test na zasadzie porównania dnia roboczego (potrzeba ciepłej wody) do weekendowego, niewiele wnosi. Dobrze jest również wykonać pomiar zużycia pelletu na ogrzanie samej wody (cwu) oraz ogrzanie domu (co), to zdecydowanie pomaga precyzyjniej określić faktyczne spalanie pelletu na dobę.
Kocioł na pellet czy na pellet i ekogroszek – sprawność
Zanim ostatecznie odpowiemy na pytanie, ile pelletu na dobę powinien spalać kocioł, musimy poruszyć sprawę rodzaju kotła. Artykuł czytają zapewne użytkownicy kotłów dedykowanych wyłącznie na pellet, jak również użytkownicy kotłów “uniwersalnych’ (na pellet i ekogroszek, owies, pestki itp.). Sprawa jest istotna w kontekście sprawności kotła.
Kocioł na pellet / wyłącznie na pellet, ma najczęściej wyższą sprawność niż kocioł, w którym możesz spalać pellet drzewny, ekogroszek, pellet agro, owies, pestki itp. Drugim istotnym elementem w kontekście sprawności kotła jest czystość paliwa. Im czystsze paliwo tym mniej zanieczyszczeń kotła, mniej osadów wewnątrz kotła. Im mniej zanieczyszczony kocioł, tym wyższa jego sprawność. Upraszczając, należy tu podkreślić, że zanieczyszczony kocioł oddaje mniej energii / mniej ciepła ze spalania paliwa do instalacji.
Ile pelletu na dobę?
Odpowiadając na pytanie, ile pelletu na dobę powinno starczyć, wróćmy do naszego przykładu, czyli domu jednorodzinnego, gdzie mamy zamontowany kocioł na pellet drzewny, który ogrzewa zarówno budynek, jak i wodę. Podana średnia dotyczy dni sezonu grzewczego. Otóż przy wskazanych dość ogólnie parametrach budynku, zużycie pelletu na dobę powinno wahać się w granicach od 18 do 22 kg. Oczywiście może to być nieznacznie mniej lub więcej w zależności od specyfikacji termicznej budynku. Średnia zużycie pelletu na dobę to jednak +/- 20 kg. Jest to ilość pelletu potrzebna do ogrzania budynku i wody w temperaturach zewnętrznych nie spadających zbyt często poniżej – 2 stopni.
Rodzi się tu drugie pytanie, a mianowicie, ile pelletu na dobę potrzeba do ogrzania ciepłej wody? Zużycie pelletu na dobę na cele ogrzania ciepłej wody może wynieść 3 do 5 kg, a może też wynieść 15 kg. Wszystko zależy od zaprogramowania pracy kotła. Jeśli piec uruchamia się tylko, by nagrzać wodę w godzinach rannych, a po wyjściu domowników z domu wygasza się, wówczas zużycie pelletu na dobę będzie zdecydowanie niższe. Jeśli natomiast kocioł chodzi 24 godziny na dobę i grzeje ciepłą wodę przez całą dobę, wówczas zużycie pelletu na dobę będzie zdecydowanie wyższe. Oczywiście w przypadku kotłów nie posiadających żarników, które umożliwiają automatyczne rozpalanie się kotła, najczęściej użytkownicy nie mają wyboru. Kocioł w takich przypadkach chodzi całą dobę. Zużycie pelletu na dobę musi być wówczas znacznie większe. Przy kotle posiadającym żarnik, zużycie pelletu na dobę do podgrzewania wody możemy zamknąć na poziomie 5 kg, a nawet mniej.
Jak zmniejszyć zużycie pelletu?
Odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć zużycie pelletu wynika praktyce z powyższej treści artykułu. Poniżej, znajdziesz ogólne wskazówki stanowiące niejako syntezę dotychczasowych rozważań. Jak zmniejszyć zużycie pelletu – wskazówki:
1. Staraj się spalać czysty pellet, stosunkowo dobrej jakości, Nie chodzi tu wyłącznie o pellet klasy premium. Chodzi bardziej o pellet drzewny z czystych trocin, sprawdzony przez Ciebie lub znanych Ci użytkowników pelletu. Jeśli dotychczas spalany przez Ciebie pellet, nie spełnia Twoich oczekiwań, sprawdź inny. Nie kupuj pelletu na cały sezon “w ciemno”. Pellet, który mocno zanieczyszcza kocioł, obniża jego sprawność oraz efektywność procesu spalania pelletu. Dbaj w miarę możliwości o czystość kotła.
2. Podgrzej wodę adekwatnie do potrzeb domowników. Jeśli nie jest to niezbędne, nie ogrzewaj wody 24 godziny na dobę.
3. Zadbaj o odpowiednie ocieplenie budynku tj. mury, dach, otwory okienne i drzwiowe, fundamenty. To kosztowna inwestycja, ale bardzo opłacalna.
4. Przemyśl ustawienia sterownika – temperatura w poszczególnych pomieszczeniach adekwatnie do pory dnia; temperatura wody adekwatna do potrzeb domowników i pory dnia. Te oczywistości mają znaczenie. Przekładają się one wyraźnie na zużycie pelletu na dobę.
Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami pelletu!
Jesteś użytkownikiem lub użytkowniczką pelletu? Posiadasz kocioł na pellet, czy kocioł uniwersalny na pellet drzewny, ekogroszek, pellet agro, owies, pestki itp.? Podziel się swoimi doświadczeniami. Co wynika z Twoich doświadczeń i obserwacji? Twoja opinia może komuś pomóc podejmować lepsze decyzję. Gorąco zachęcam do komentowania tego artykułu i dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Twoja opinia jest ważna!
Właśnie mam z tym problem. Mam docieplony dom a piec spalił 180kg pelletu w ciągu 3 dni. Nie wiem co z tym zrobić. Hydraulik rozkłada ręce.
No to coś jest nie tak z ustawieniami. Heiztechnik DasPell 12 kW spala mi 1,7 worka na dobę. 175 m2, chata docieplona, grzeje mi 24 g/dobę, parter podłogówka, poddasze grzejniki konwencjonalne. 60 kg/dobę ?
To drugie tyle niż powiniem.U nas jeśli nie wygaszamy wogóle przez 3 dni spala maksymalnie 6worków po 15kg.Coś masz nie tak z ustawieniami na sterowaniu pieca.Takie jest moje zdanie.Jeżli tom ocieplony to nie powinien być tak duży pobór.Ile metrów ma twój dom?
Witam moze wiecej danych jaki dom/pow. stan ocieplenia/.
Wody nie polecam ogrzewac pelletem bo drożej jak prądem a i obsługa kotła jeszcze dochodzi
Ja na cztero osobową rodzinę zużywam jeden worek 15kg na 6 dni przy codziennym prysznic każdego więc za prąd zapłaciłbym znacznie więcej w miesiącu niż 50 złotych
u mnie podobnie, zasypany 10cioma workami zasobnik (150kg) wystarcza mi na ok 50 dni podgrzewania wody w wymienniku 300l. W okresie zimowy ok 20kg na dobę przy temperaturach poniżej 0. Piec 20kW ogrzewa stary dom ocieplony 260m2
Witam mógłby Pan napisać coś więcej o swoich ustawieniavh pieca? Obecnie zjada mi 30lg na dobę, piec metal fach 20kw zamontowany 3 tygodnie temu. Posiadam też sterownik pokojowy. Nie wiem co mam w nim poprzestawiać spalał mniej. Instalator twierdzi że 2 worki to norma. Powierzchnia domu jak u Pana, również ocieplony, szczelne okna.budynek 30 letni. Będę wdzięczna za poradę.
Witaj Łukasz,
Możesz powiedzieć jakie masz ustawienia kotła?
Chodzi o czasy podawania, czas przerwy, procentowy nadmóch, na jakim kw pracuje piec, ile razy na dobę się włącza ?
Mam piec 20 kw, spalanie ok. 30 kg na dobe, piec rok pracuje.
20 kg na dobę do ogrzania domu 260m2 to nie jest dużo. Mam podobny metraż i będę po zimie wymieniał kopciucha na pellet. Jaki masz piec??
Mógł by mi Pan podać jakie ma Pan ustawienia kotła wszytkie my zasypaliśmy 7 worków w niedzielę a w środę już prawie nie było peletu też mamy piec 20kw
Wszyscy mamy marzenia
Cześć Łukasz 20 kg na dobę to bardzo dobrze ja mam pięć 20 kw i zimą pali koło 30 kg na dobę ( trochę dużo) a jaki masz sterownik bo ja mam Platinum i chyba mam źle ustawione parametry. Pozdrawiam
Proszę o pomoc mam piec na pellet spala mi 30kilo na dobę piec 20 kw podawane paliwo przy rozpalaniu to 150 g to dobrze czy źle
Czy pięć powinien w czasie zimy chodzić cały czas czy tylko np kilka godzin dziennie ? Pięć defro 40 kw
Jakie ustawienia na wodę? Obniżenia nocne?
Czyli 5 worków na miesiąc razy 40 zł równa się 200zł razy dwa miesiące wychodzi 400zł plus prąd dla kotła
Nie wiem co tu liczysz….
U mnie w lato (1 rozpalenie kotła na dobę) ogrzewa zbiornik 170L do 50 C. Jeden worek wystarcza na 8 dni. Na miesiąc 4 worki – po 27zł. 108zł.
Jak grzałem grzałką – wychodziło 9kWh/dobę. I na 100% wyskoczysz z limitu 3000kwh. Ale nawet jak policzysz 1zł/kWh – to da 270zł.
Dzień dobry, a jaki piec Pan posiada?
Ten sam Bogdan
W moim przypadku kocioł Red Selecta spalanie na dobę plus cwu 140l dla dwóch osób podłogówka i grzejniki w chacie 100mk2 10 kg przy temp. +5 /-5
Akurat na same grzanie cieplej wody w piecu defro 15kw zuzywam jakies 2-3 kg dziennie.
Witam czy można podpytać ile piecyk defro spala u Pana średnio pelletu na dobr
Prosze napisac ustawienia pieca mi tez zera duzo pelletu piec 24kw powierzchnia 220 metrów budynek ocieplony
Ja spalam 15 kg na dobę przy -7 stopnia Buderus 20kw,sterownik KEY RK-2006 lpgd. 100m2 woda 300l. Rozpalanie 1 razy na dobę ustawiłem na najniższych możliwych temp w domu 23 stopnie dom ocieplony. Mogę udostępnić ustawienia sterownika.
I chyba w domu -5.
Posiadam piec WELDER 20kw. Pierwsze uruchomienie koniec września, po półtora miesiąca przestał działać czujnik palnika i spaliła się rura od podajnika. Usterka została naprawione, ale po 2 tygodniach ponownie spaliła się rura od podajnika. Ustawienia zostały zmienione i od tej pory piec dużo spała pelletu. Poszukuję osób które użytkują piec firma WELDER, potrzebuję porady jak dobrze ustawi piec.
Witam
Proszę o informacje ,jakie jest zużycie pelletu do ogrzania mieszkania i jaka jest powierzchnia mieszkania
Mam piec slim gropel 15kw od miesiąca i spała mi 30kg peletu na dobę i ciągle się zapowIetrzaJą grzejniki patrzy razy dziennie. Co robić
Może nieprawiłowo odpowietrzasz grzejniki??
Ja robię to tak: Przy wyłączonym piecu oczywiście, ustawiam termostaty na max czyli na 5 i wtedy każdy grzejnik odpowietrzam.
Może odpowietrzałaś podczas pracy kotła i dlatego są ciągle zapowietrzone? No nie wiem.
Paniusiu Ewo grzejniki odpowietrza się przy zakręconej głowicy.
Witam mógłby Pan napisać coś więcej o swoich ustawieniavh pieca? Obecnie zjada mi 30lg na dobę, piec metal fach 20kw zamontowany 3 tygodnie temu. Posiadam też sterownik pokojowy. Nie wiem co mam w nim poprzestawiać spalał mniej. Instalator twierdzi że 2 worki to norma. Powierzchnia domu jak u Pana, również ocieplony, szczelne okna.budynek 30 letni. Będę wdzięczna za poradę.
Mam identyczny piec założony miesiąc temu i spalanie takie samo. 30 kg na dobę. Różne ustawienia testowałem.
Jeśli dalej dużo pali proszę sobie ustawić mieszacz na 57 histereza 7, załączenie pompy mam od 30, pellet podawanie 7.5 s w odstępach 22s nadmuch 62 tak żebym miał temperaturę spalin powyżej 155°. Temperatura pieca na 67 i mam podwyższenie temperatury kotła od cwu o 15, histereza temperatury pokojowej 0.7 cwu pieca 10. Piec metal fach wf16 palił 30 teraz pod 20kg montaż /listopad 2021
Kocioł dwa lata .dom 120 m .ocieplony.a spala tonę na półtora miesiąca…..bankrutuje proszę o pomoc..
Jaki kupić kocioł na pellet .żeby spalał mało i było ciepło w domu
Niestety kotły pelletowe firmy Metal Fach nie są oszczędne
Musi tyle spalic 30kg to nie duzo.
No to coś jest nie tak z ustawieniami. Heiztechnik DasPell 12 kW spala mi 1,7 worka na dobę. 175 m2, chata docieplona, grzeje mi 24 g/dobę, parter podłogówka, poddasze grzejniki konwencjonalne. 60 kg/dobę ?
Witam, też mam heiztechnik 12kw. Dom docieplony około 210m2. Spalanie przy 0 -5. Około 20kg/24h. Kocioł pracuje non stop. Na 4,2-10kw. Wszędzie ogrzewanie podłogowe. W domu 22st.c. Ostatnie 30 dni 484 kg pelletu. Wieje pod drzwiami wejściowymi i z garażu… Wentylacja grawitacja, styro grafit 20, wełna poddasze 0,32.
Czy ktoś z Państwa zwaryfikował te informacje?
484 kg: 30 dni = 16,1 kg/dzień
Średni strumień paliwa: 16,1 kg : 24 godziny = 0, 67 kg/godzinę
Brawo!
Marzenie troche fizyki ilosc energii dost. to ilosc otrzymana minus straty. Nic nie bierze sie z powietrza.
Witam mam piec Dworek i problem z ustawieniem spala mi 50 kg na dobę 17 Kw proszę o pomoc
Już pisałem ale chyba się nie dodało. Kocioł heiztechnik 12kw ustawiony na 10kw. Zasilanie 75 st. Histereza 20 st. Sprzęgło, rozdzielacz, zawór 3d. W domu 22st. Dom docieplony grafitem 20 cm. 0,31. Poddasze wełna 30cm 0,32. Spalanie 20kg/24h. W domu 4 osoby. Cwu 140l. 30 dni 485 kg pelletu.
10kg na dobę, do 15 w największe mrozy. 150m2 + woda, grzejniki i podłogówka. 2 osoby. Dom drewniany- największa oszczędność w ogrzewaniu.
Witam, powiedz mi jakiej firmy masz piec na pellet ,bo szukam dobrego i oszczędnego a z Twojej informacji wynika że taki posiadasz. Dziękuję
Kocioł Zebiec Diament 20 kw , dom 180 m/kw, przedwojenny średnio ocieplony, zasobnik 250 l, 5 mieszkańców, kocioł pracuje całą dobę zużycie około 20 kg przy temp. -1/0 stopni C, zachodnia Polska.
Kocioł Zebiec Diament 20 kw , dom 180 m/kw, przedwojenny średnio ocieplony, zasobnik 250 l, 5 mieszkańców, kocioł pracuje całą dobę zużycie około 20 kg przy temp. -1/0 stopni C, zachodnia Polska.
Też mam problem ale nie wiem czy z ustawieniami czy może gdzie indziej leży błąd. Mam piec Sas Bio Solid 14KW (zasobnik 90kg) i piec spala mi około 40-50kg pelletu na dobę. Dom z poddaszem użytkowym, nowy, 140m ocieplony, ogrzewanie tylko podłogowe.
Slimko 16 KW, dom 105m2. Poddasze nieocieplone.Cwu latem 15kg/6 dni, zima ogrzewanie i cwu masakra – 45kg/ doba.
Witam. Mam kocioł kołton 16kW. Spala mi na dobę 3 worki czyli 45kg pelletu. Dom nieocieplony 90m2. Samo ogrzewanie bez ciepłej wody. Czy to normalne? Dodam, że piec działa dopiero 2tygodnie
Do Artur 210 czy coś dało się zrobić ze spalaniem pellet od miesiąca mam ten sam kocioł pali bez liku dwie doby cały zbiornik nie podgrzewamy obecnie wody dom 130m stropodach ocieplony ściany jedna styropianem dwie suprema podwójne drzwi wejściowe
Piec Defro gamma 15 kw.
Sprzęgło hydrauliczne
Zawór 3d na podłogowe
3 grzejniki na cały dom reszta podłogowe
Około 150 M2 grzania
Bojler 200l
Spalanie na dobę 30 kg
Jeśli dalej dużo pali proszę sobie ustawić mieszacz na 57 histereza 7, załączenie pompy mam od 30, pellet podawanie 7.5 s w odstępach 22s nadmuch 62 tak żebym miał temperaturę spalin powyżej 155°. Temperatura pieca na 67 i mam podwyższenie temperatury kotła od cwu o 15, histereza temperatury pokojowej 0.7 cwu pieca 10. Piec metal fach wf16 palił 30 teraz pod 20kg montaż /listopad 2021
Czy przy tak wysokim parametrze 60 % dmuchawy nie wydmuchuje pelletu pytam bo mamten sam piec
100m2 dom parterowy, na sufitach panele na podczerwień razem 4Kw, kuchnia indukcyjna, Aristona bojler na wodę, garaż, brama wjazdowa i garażowa na piloty. Normalne oświetlenie jak w każdym domu żarówki energooszczędne, 4 telewizory jeden wielki w salonie i 3 40 calowe w sypialniach. Najwyższe zużycie jakie mieliśmy przez 11 lat to 1000 kilowatów miesięcznie w zimie czyli teraz 680 złotych. Sufit metr wełny, podłoga 50 cm styropianu, okna trzyszybowe, ściana 20 cm ciemnego styropianu, fundament docieplony 15 cm styrodurem, nadproża docieplane żadnych wylewek. Termostat w salonie na 23 stopnie w sypialniach na noc i łazience 21 stopni.
Witajcie,
Dawno nie zaglądałem tutaj ale przeczytałem wszystkie posty. Nowy sezon grzewczy, nowe ceny… Generalnie grzać trzeba więc od poprzedniego mojego postu ustawień nie zmieniłem ale zrezygnowałem z grzania cwu pelletem. Generalnie wychodzi, że się nie kalkuluje.
Do ogrzania 170m2 potrzebuję mniej niż 15kg/dobę przy temp zew. W granicach do minus 5 st. Ale mam 22 st. Na około 70m2 pozostałe 20 st. No i cwu grzeje prądem bo wychodzi 120 zł na MSC. A pelletem ponad 160 zł. + Pompka itd bo nie mam zaworu 3d na cwu. Generalnie przymierzam się do pompy ciepła bo cena za pellet to dramat. W Wlkp przynajmniej 2500/t. A jak to u was wygląda?
Witam. Kilka dni temu zamontowany został w domu który wynajmuje piec na parex optipel duo 15 kw, dom ocieplony nie jest i przez najbliższe 2 lata nie bedzie. Za 3 dni poszło 5 worków pelletu w domu było ciepło ale żeby ograniczyć spalanie monterzy kazali zmniejszyć temperaturę na grzejniki i na piecu co wiąże się z tym że w domu jest chłodno. Zapewniano mnie ze to starczy na 5 dni a tu w 3 brakło pelletu w podajniku. To chyba norma nie jest?