Popraw spalanie pelletu na dobę

Z pewnością, zdecydowana większość użytkowników pelletu prędzej, czy później zadaje sobie pytania typu: czy spalanie pelletu na dobę w moim kotle jest prawidłowe? Ile pelletu na dobę powinno starczyć? Jak zmniejszyć zużycie pelletu? 

      Jeśli też zadajesz sobie takie pytania, to chcę Cię uspokoić – są one bardzo częste. I pewnie to dobrze, bo jeśli je zadajesz, to oznacza, że chcesz być świadomym użytkownikiem lub użytkowniczką pelletu. Podchodzisz do kwestii grzewczych racjonalnie. 

Niestety odpowiedź na te pytania nie jest zbyt łatwa. Sprawę komplikują czynniki, które w istotny sposób wpływają na zużycie pelletu na dobę. Czynniki te, bardzo różnią jedną instalację grzewczą na pellet od drugiej. Dlatego w niniejszym artykule znajdziesz wskazówki, które odnoszą się do średniej wielkości instalacji, w średniej wielkości domu. Wykorzystywanej w najbardziej typowy sposób, przez przeciętną rodzinę. To ważne, ponieważ inne są potrzeby rodziny 2, 4, 6 osobowej. Życie zawodowe, ilość czasu spędzanego w domu, ilość zużywanej ciepłej wody na dobę, mają znaczenie w tych rozważaniach. Oczywiście wielkość domu, technologia ocieplenia, szczelność okien i wiele innych parametrów budynku oraz lokalizacji jego usytuowania, również mają istotne znaczenie. Na potrzeby niniejszego tekstu załóżmy, że omawiamy sytuację następującą:

–  dom wolnostojący około 200 m2;

– dom ocieplony (również dach), okna szczelne, plastikowe trzyszybowe;

– w domu mieszka rodzina czteroosobowa;

– kocioł grzewczy – typowy na pellet;

– kocioł ogrzewa zarówno dom, jak i ciepłą wodę;

– woda podgrzewana jest w bojlerze – około 120 – 150 litrów pojemności. 

Spalanie pelletu na dobę

Jeśli chcesz w miarę pewne określić spalanie pelletu na dobę, wsyp określoną ilość pelletu do zasobnika i obserwuj na ile dni / godzin starczy. Oczywiste? Tak, ale zwracam Twoją uwagę, by uśrednić spalanie pelletu na dobę na podstawie kilku dni podobnych do siebie pod względem sposobu funkcjonowania domowników.  Test na zasadzie porównania dnia roboczego (potrzeba ciepłej wody) do weekendowego, niewiele wnosi. Dobrze jest również wykonać pomiar zużycia pelletu na ogrzanie samej wody (cwu) oraz ogrzanie domu (co), to zdecydowanie pomaga precyzyjniej określić faktyczne spalanie pelletu na dobę.

Kocioł na pellet czy na pellet i ekogroszek – sprawność

Zanim ostatecznie odpowiemy na pytanie, ile pelletu na dobę powinien spalać kocioł, musimy poruszyć sprawę rodzaju kotła. Artykuł czytają zapewne użytkownicy kotłów dedykowanych wyłącznie na pellet, jak również użytkownicy kotłów “uniwersalnych’ (na pellet i ekogroszek, owies, pestki itp.). Sprawa jest istotna w kontekście sprawności kotła. 

Kocioł na pellet / wyłącznie na pellet, ma najczęściej wyższą sprawność niż kocioł, w którym możesz spalać pellet drzewny, ekogroszek, pellet agro, owies, pestki itp. Drugim istotnym elementem w kontekście sprawności kotła jest czystość paliwa. Im czystsze paliwo tym mniej zanieczyszczeń kotła, mniej osadów wewnątrz kotła. Im mniej zanieczyszczony kocioł, tym wyższa jego sprawność. Upraszczając, należy tu podkreślić, że zanieczyszczony kocioł oddaje mniej energii / mniej ciepła ze spalania paliwa do instalacji.  

Ile pelletu na dobę?

Odpowiadając na pytanie, ile pelletu na dobę powinno starczyć, wróćmy do naszego przykładu, czyli domu jednorodzinnego, gdzie mamy zamontowany kocioł na pellet drzewny, który ogrzewa zarówno budynek, jak i wodę. Podana średnia dotyczy dni sezonu grzewczego. Otóż przy wskazanych dość ogólnie parametrach budynku, zużycie pelletu na dobę powinno wahać się w granicach od 18 do 22 kg. Oczywiście może to być nieznacznie mniej lub więcej w zależności od specyfikacji termicznej budynku. Średnia zużycie pelletu na dobę to jednak +/- 20 kg. Jest to ilość pelletu potrzebna do ogrzania budynku i wody w temperaturach zewnętrznych nie spadających zbyt często poniżej – 2 stopni.

Rodzi się tu drugie pytanie, a mianowicie, ile pelletu na dobę potrzeba do ogrzania ciepłej wody? Zużycie pelletu na dobę na cele ogrzania ciepłej wody może wynieść 3 do 5 kg, a może też wynieść 15 kg. Wszystko zależy od zaprogramowania pracy kotła. Jeśli piec uruchamia się tylko, by nagrzać wodę w godzinach rannych, a po wyjściu domowników z domu wygasza się, wówczas zużycie pelletu na dobę będzie zdecydowanie niższe. Jeśli natomiast kocioł chodzi 24 godziny na dobę i grzeje ciepłą wodę przez całą dobę, wówczas zużycie pelletu na dobę będzie zdecydowanie wyższe. Oczywiście w przypadku kotłów nie posiadających żarników, które umożliwiają automatyczne rozpalanie się kotła, najczęściej użytkownicy nie mają wyboru. Kocioł w takich przypadkach chodzi całą dobę. Zużycie pelletu na dobę musi być wówczas znacznie większe. Przy kotle posiadającym żarnik, zużycie pelletu na dobę do podgrzewania wody możemy zamknąć na poziomie 5 kg, a nawet mniej.

Jak zmniejszyć zużycie pelletu?

Odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć zużycie pelletu wynika  praktyce z powyższej treści artykułu. Poniżej, znajdziesz ogólne wskazówki stanowiące niejako syntezę dotychczasowych rozważań. Jak zmniejszyć zużycie pelletu – wskazówki:

1. Staraj się spalać czysty pellet, stosunkowo dobrej jakości, Nie chodzi tu wyłącznie o pellet klasy premium. Chodzi bardziej o pellet drzewny z czystych trocin, sprawdzony przez Ciebie lub znanych Ci użytkowników pelletu. Jeśli dotychczas spalany przez Ciebie pellet, nie spełnia Twoich oczekiwań, sprawdź inny. Nie kupuj pelletu na cały sezon “w ciemno”. Pellet, który mocno zanieczyszcza kocioł, obniża jego sprawność oraz efektywność procesu spalania pelletu. Dbaj w miarę możliwości o czystość kotła.

2. Podgrzej wodę adekwatnie do potrzeb domowników. Jeśli nie jest to niezbędne, nie ogrzewaj wody 24 godziny na dobę.

3. Zadbaj o odpowiednie ocieplenie budynku tj. mury, dach,  otwory okienne i drzwiowe, fundamenty. To kosztowna inwestycja, ale bardzo opłacalna.

4. Przemyśl ustawienia sterownika – temperatura w poszczególnych pomieszczeniach adekwatnie do pory dnia; temperatura wody adekwatna do potrzeb domowników i pory dnia. Te oczywistości mają znaczenie. Przekładają się one wyraźnie na zużycie pelletu na dobę.

Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami pelletu!

Jesteś użytkownikiem lub użytkowniczką pelletu? Posiadasz kocioł na pellet, czy kocioł uniwersalny na pellet drzewny, ekogroszek, pellet agro, owies, pestki itp.? Podziel się swoimi doświadczeniami. Co wynika z Twoich doświadczeń i obserwacji? Twoja opinia może komuś pomóc podejmować lepsze decyzję. Gorąco zachęcam do komentowania tego artykułu i dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Twoja opinia jest ważna!