Jak powstaje pellet drzewny? Poznaj 4 najważniejsze etapy procesu produkcji pelletu i stań się jeszcze bardziej świadomym użytkownikiem tego odnawialnego źródła energii.

Z czego powstaje pellet?

Pellet nie powstaje z całych drzew lub pni drzew! Nie wycina się również lasów, by wyprodukować pellet czy też brykiet drzewny. Ten mit czasem pojawiający się w opiniach osób niemających większej wiedzy o przemyśle drzewnym. Warto obalić go już na wstępie. Pellet powstaje z pozostałości po produkcji rozmaitych elementów drewnianych. W procesie produkcji pelletu drzewnego wykorzystywane są trociny, wióry drzewne o drobnej frakcji, najczęściej nieprzekraczającej 1 cm. Im mniejsza frakcja surowca, tym lepsze parametry całego procesu produkcji.

Uwaga: ten artykuł ma na celu krótkie omówienie procesu produkcji pelletu drzewnego, nie jest zaś wyjaśnieniem, co to w ogóle jest ten pellet. Jeśli Drogi Czytelniku interesujesz się, czym jest pellet oraz chcesz poznać historię jego powstania, możesz przeczytać o tym tutaj: 

Kluczowym czynnikiem jest niska wilgotność materiału do produkcji pelletu. Wilgotność ta nie powinna przekraczać 12%. Inaczej materiał nie zostanie zgranulowany.

Jakie są etapu produkcji pelletu?

W zależności od materiału bazowego do produkcji, jej etapy mogą kształtować się różnie w różnych zakładach. I tak wyróżnić możemy 4 etapy produkcji pelletu:

  1. suszenie surowca;
  2. domielanie materiału;
  3. granulowanie;
  4. chłodzenie i odpylanie pelletu.

Jak przebiega suszenie trocin lub materiału innej frakcji do produkcji pelletu drzewnego?

Rozdrobniony surowiec drzewny najczęściej w postaci trocin lub wiórów podawany jest do komory suszarniczej. W komorze tej poddawany jest silnemu nadmuchowi gorącym powietrzem. Intensywność suszenia lub bardziej czas, w którym surowiec pozostaje w komorze suszenia, zależy głównie od jego wilgotności na wejściu procesu suszenia. Kotły o dużej mocy grzewczej, wykorzystywane do wytwarzania ciepła suszarni mają różne źródła ciepła. Może to być pellet, gaz i inne paliwa, jednak najczęściej w tym celu wykorzystuje się trociny, wióry i zrębkę z uwagi na najniższe koszty opalania suszarni biomasą.

Wyróżniamy 3 najczęstsze konstrukcje suszarni:

  1. bębnowe;
  2. rewolwerowe;
  3. taśmowe.

Do produkcji pelletu WESTA wykorzystywany jest suchy surowiec drzewny, a zatem w niniejszym tekście nie będziemy szerzej omawiać procesu suszenia. Warto jednak zauważyć, że technologia suszenia i przebieg tego procesu (zastosowana temperatura, czas suszenia itp) ma wpływ na parametry i kolor pelletu oraz zawartość niektórych pierwiastków (np. siarki).

Rozdrabnianie i domielanie materiału drzewnego

W zależności od frakcji materiału może on być poddawany jednemu lub dwóm etapom rozdrabniania. Służą do tego rębaki i młyny domielające o różnej mocy, w zależności od wydajności linii produkcyjnej.

Pellet drzewny WESTA powstaje z wysokiej jakości drobnej trociny, a zatem nie ma potrzeby stosowania złożonych i energochłonnych procesów rozdrabniania.

Od trociny do granulatu. Czyli, jak wygląda właściwy proces granulowania trocin i prasowania ich do postaci pelletów?

Odpowiedniej frakcji materiał podawany jest do granulatora. Do Granulatora materiał jest najczęściej podawany za pomocą podajników ślimakowych (popularnie nazywanych żmijka lub ślimak) lub też kondycjonera. Kondycjoner pełni również funkcję miejsca zwilżania materiału, gdyż zbyt suchy surowiec nie zostanie sprasowany w odpowiedni sposób. Granulatory to maszyny o dużej mocy. Najczęściej w maszynach o przeznaczeniu przemysłowym stosuje się silniki elektryczne o mocy od 75 do 300 kW. Oczywiście na rynku są granulatory o innych mocach, jednak powyższe moce są najbardziej popularne. Granulatory dzielimy na 2 rodzaje:

  1. talerzowe – płaską matrycą w kształcie talerza;
  2. pierścieniowe – oczywiście w kształcie pierścienia / cylindra.

W granulatorze trocina przeciskana jest rolkami przez rozgrzaną do około 200 – 230°C matrycę. Rolki ściśle dolegają do matrycy i wciskają w jej otwory materiał. Matryca z dużą prędkością obraca się, zaś rolki nie zmieniają swej pozycji, gdyż są trwale przymocowane do głowicy. Jedyny ruch, jaki wykonują, odbywa się wokół ich własnej osi. Bez tego ruchu następowałoby ich tarcie o wprawioną w ruch matrycę. 

Czy wiesz jaką temperaturę w chwili opuszczenia granulatora ma pellet? Oto ostatni etap procesu powstawania pelletu drzewnego

Następnie pellet, który w chwili opuszczania granulatora ma temperaturę kilkudziesięciu  °C, przenoszony jest do urządzenia chłodzącego. W chłodnicy dochodzi również do odpylenia pelletu z drobnej frakcji pozostałej po etapie granulowania. Podczas produkcji pelletu WESTA oraz większości innych pelletów wysokiej jakości, renomowanych producentów, granulat jest dodatkowo przesiewany na sitach wibracyjnych.

 

Następnym etapem jest już tylko konfekcjonowanie gotowego produktu w worki lub przygotowanie go do załadowania na autosilos / cysterna do materiałów sypkich. Auta takie umożliwiają załadowanie silosów na pellet.